Tudi letos v zadnjih dneh poletja smo gorski reševalci GRS Radovljica sodelovali pri ultra trail tek dogodku Julian Alps Trail Run 2025. Tekmovanje se je začelo že v petek, 19.9.2025, v Radovljici, kjer je bil štart 120km preizkušnje in v Žirovnici štart 50km preizkušnje. Naslednji dan, v soboto, 20.9.2025, so štartali še na 80km tekmi na Bledu. Člani GRS Radovljica smo bili aktivni na terenu že takoj prvi dan in tudi ponoči, ko smo varovali pot na Jelovici in v okolici Radovljice. Naslednji dan, v soboto, smo še v objemu noči krenili na naša dežurna mesta po trasi 80km in 120km teka na območju Završnice, Valvazorjevega doma, Doma pri izviru Završnice in na Stolu pri Prešernovi koči. Na poti na najtežjo točko letošnjega teka, to je na Stol, smo pripravili tudi vrvno ograjo na strmejšem skalnatem terenu, za še večjo varnost tekmovalcev. Tudi letos je bilo na tekmovanju ogromno število tekmovalcev, nekateri so mimo naših točk šli že zelo zgodaj in zelo hitro. Mnogi so na poti potrebovali tudi pomoč in zdravniško oskrbo, tako da smo na terenu imeli kar nekaj dela s tekmovalci – od manjših poškodb do dehidracije in obnemoglosti ter obolenj z bruhanjem in drisko. Po svojih močeh smo pomagali vsem, ki so pomoč potrebovali, nekateri so s tekmo zaradi težav tudi prenehali.
Tekmovalci so potem nadaljevali pot z našega terena naprej na teren naših kolegov z Jesenic in potem proti Mojstrani in Kranjski Gori, z vsemi društvi smo, tako kot prejšnja leta odlično sodelovali. Za sodelovanje in zaupanje se zahvaljujemo tudi organizatorjem.
Tudi letošnje poletje smo bili člani GRS Radovljica zelo aktivni – tako na reševalnih intervencijah kot tudi na ostalih aktivnostih.
Že v maju smo zaključili z rednimi usposabljanji in pripravami na poletno sezono. Opravili smo društvene vaje in usposabljanja iz tipizirane tehnike reševanja, reševanja z uporabo reševalnega droga in vitla, reševanja padalcev z dreves, reševanja s sedežnic v sodelovanju s smučiščem Straža Bled. Naše društvo in svoje delo smo predstavili na Regijskem tekmovanju iz prve pomoči v maju pri OŠ Žirovnica. Konec meseca maja smo sodelovali pri organizaciji aktivnosti za učence na Planinskem krožku PD Žirovnica. Sodelovali smo na Dnevu gorskih reševalcev, kje se je naša ekipa udeležila tekmovanja iz Prve pomoči – naši člani so tam dosegli zelo dobro 4. mesto, in na Dnevu odprtih vrat vojašnice Boštjana Kekca na Bohinjski Beli. Naši člani so se udeležili tudi tečaja varne terenske vožnje v Mozirju.
Maj smo začeli s tragično nesrečo na pobočju Osojnice na Bledu, kjer je 9.5.2025 tuji pohodnik zdrsnil čez prepad in se smrtno ponesrečil. 15.5.2025 smo posredovali na intervenciji na območju Bohinjske Bele, kjer se je pohodnik izgubil na strmem terenu. Reševalci smo ga našli in z vrvno tehniko spustili z zahtevnega terena.
Tudi v začetku junija smo nadaljevali z aktivnostmi na planinskih taborih pri Koči pri Izviru Završnice. V juniju smo opravili tudi varovanje vsakoletnega pohoda na Stol v organizaciji PD Žirovnica. Začeli smo s poletno sezono dežurstev.
4.6.2025 smo v zgodnjih jutranjih urah prejeli poziv za reševanje na Pokljuki na planini Zajavornik, kjer je pastir nenadoma huje obolel. Gorski reševalci GRS Radovljica smo ga na kraju zdravniško oskrbeli in prepeljali do ceste, kjer ga je prevzela ekipa NMP Bled ter prepeljala v SB Jesenice. Dvakrat smo se podali na poizvedovalno intervencijo zaradi opaženih luči na pobočju Peči in Stola v poznih nočnih urah, v obeh primerih pohodniki niso potrebovali pomoči. 18.6.2025 si je v Pokljuški soteski tuja pohodnica zvila gleženj, gorski reševalci smo jo oskrbeli in prenesli do primernega mesta, kjer jo je prevzela dežurna ekipa GRZS in s heikopterjem prepeljala v SB Jesenice. 26.6.2025 je na poti s Sv. Petra tuja pohodnica padla in se poškodovala. Gorski reševalci GRS Radovljica smo jo na kraju oskrbeli in klasično prenesli v dolino, tam pa predali reševalcem NMP Radovljica-Bled, ki so jo prepeljali v SB Jesenice.
Julija smo opravljali redna poletna dežurstva. 10.7.2025 smo posredovali pri reševanju dveh tujih pohodnic, ki sta zašli s poti na Begunjščico in obstali na zahtevnem zelo strmem pobočju. Reševalci smo ju našli in počakali na Dežurno ekipo GRZS z Brnika, ki je pohodnici prepeljala s heikopterjem v dolino. 14.7.2025 sta se na Stolu dva pohodnika lažje poškdovala in nista mogla nadaljevati s potjo. Skupaj z dežurno ekipo GRZS z Brnika smo ju prepeljali v SB Jesenice. 21.7.2025 smo v najhujšem nalivu v močni nevihti posredovali na pohodni poti iz Drage proti Planini preval. Pohodnica si je zlomila nogo. Gorski reševalci smo pristopili klasično do mesta nesreče in jo oskrbeli ter prenesli do primernega mesta, kjer jo je prevzela ekipa s helikopterjem in prepeljala v SB Jesenice. Zaradi vremenskih razmer je šlo na tesno, da smo uspeli s posredovanjem helikopterja. Potem smo se v najhujšem nalivu vrnili nazaj v dolino. 24.7. smo prejeli poziv za reševanje na območju Blejskega gradu, kjer je pod potjo obtičala tuja državljanka, reševalci smo jo rešili in pospremili do izhodišča. 27.7.2025 smo v Zasipu z drevesa skupaj z gasilci PGD Zasip rešili obnemoglega mačka. 28.7.2025 smo posredovali na intervenciji na Mali Osojnici na Bledu, kjer se je poškodoval otrok. Klasično smo ga oskrbeli na terenu in pripravili na prevoz s helikopterjem v SB Jesenice.
V avgustu smo nadaljevali z rednimi poletnimi dežurstvi. Konec meseca smo se udeležili vsakoletnega pohoda Večno mladih fantov na Stol. 9.8.2025 smo posredovali pri reševanju tujega državljana na pohodni poti v gozdu na Brezjah, poškodovanega smo na terenu oskrbeli in mu nudili tudi zdravniško pomoč ter potem prenesli do primernega mesta, kjer smo ga predali reševalcem NMP, ki so ga prepeljali v SB Jesenice. 24.8.2025 smo reševali na pobočju Jamnika, kjer se je poškodoval mladoletni gorski kolesar. Na kraju smo ga oskrbeli in mu nudili zdravniško pomoč ter klasično prenesli do ceste, kjer smo ga predali ekipi NMP Radovljica/Bled, ki so ga v spremstvu našega zdravnika prepeljali v SB Jesenice.
V začetku septembra smo sodelovali pri organizaciji šole v naravi za učence OŠ Lesce pri Koči pri Izviru Završnice. Svoje društvo in delo smo predstavili na Državnem tekmovanju v orientaciji za gasilce, ki ga je organiziralo PGD Begunje. 19. in 20. septembra je prišlo na vrsto tekmovanje Julian Alps Trail Run. Vsako leto sodelujemo pri organizaciji in varovanju tega velikega dogodka na področju Radovljice, Pokljuke, Jelovice, Žirovnica in Završnice ter Stola. Na več različnih točkah smo reševalci razporejeni po progi, kjer tekmovalcem nudimo pomoč.
3.9.2025 smo bili aktivirani za iskalno intervencijo na območju Begunjščice, kjer naj bi opazili nahrbtnik z osebnimi predmeti tujega pohodnika. Gorski reševalci društev GRS Radovljica in Tržič smo se podali z vseh strani na Begunjščico in preiskali poti – nahrbtnika s predmeti ali lastnika nismo našli. 16.9.2025 smo posredovali na Stolu, kjer se je pohodnik poškodoval pri samem vrhu Stola. Na kraju smo ga oskrbeli in pripravili za ekipo GRZS z Brnika, ki ga je prepeljala v SB Jesenice s helikopterjem. V naslednjem tednu, od 9.9. naprej, smo se pridružili obsežni iskalni intervenciji na območju Triglava. Priskočili smo na pomoč kolegom iz GRS Mojstrana pri iskanju v dolini Krme, preiskali smo široko okoli same pohodne poti. Nadaljevali smo 12.9., ko smo se s helikopterjem prepeljali pod Triglav ter krenili navzdol po poti v upanju na uspešno iskanje. 18.9.2025 smo reševali na Stolu, kjer se je pohodnica poškodovala, s helikopterjem smo jo prepeljali v SB Jesenice. 21.9.2025 smo dobili poziv za reševanje poškodovanega pohodnika pri Blejski koči na Lipanci.
Za nami je še ena pestra poletna sezona. Po številu intervencij sicer malo manj naporna kot prejšnji dve leti, še vedno pa vztrajamo v lepem številu reševalnih in ostalih aktivnosti, za katere žrtvujemo svoj čas in energijo. Kot vedno Vam vsem želimo zanesljiv in varen korak v gorah in hribih ter vso srečo na vaših poteh!
V hribih nesreča ne počiva in hitro se lahko zgodi, da potrebujemo pomoč. Takrat ne oklevajmo in pokličimo 112. Če nismo prepričani o svoji lokaciji ali ne znamo natančno opredeliti, kje se nahajamo, je lahko odločilnega pomena, da znamo določiti svojo lokacijo in s tem koordinate, ter te podatke znamo posredovati naprej do intervencijskih služb.
Potrebujemo pametni telefon in aplikacijo, ki ima funkcionalnost zemljevida (npr. Google Maps). V aplikaciji se postavimo na svojo lokacijo, centriramo in čimbolj približamo (da zmanjšamo možnost napake). Potem s prstom pridržimo na svoji lokaciji, da se pojavi točka. Ta točka označuje našo lokacijo. V opisu lokacije se nam potem izpišejo tudi koordinate naše lokacije. Med možnostmi se nam prikaže možnsot deljenja lokacije. Tukaj moramo biti pozorni, da kopiramo koordinate v tekstovni obliki in ne pošljemo sporočila kot MMS, saj tovrstnega sporočila številka 112 ne more sprejeti.
Približamo in centriramo svojo lokacijoS prstom pridržimo na mesto svoje lokacije, da se pojavi točka – s tem označimo lokacijoV opisu lokacije – točke se nam izpišejo koordinate. Pritisnemo in pridržimo na koordinate ter jih kopiramo v tekst, ki ga pošljemo na številko 112.
V poljubni aplikaciji z zemljevidom pridržimo našo lokacijo, označimo in potem podrsamo navzdol, da se nam prikažejo koordinate. Na mesto koordinat pridržimo s prstom in kopiramo koordinate v tekst, ki ga lahko potem pošljem v sporočilu SMS na številko 112.
Tudi na področju, ki ga pokrivamo v GRS Radovljica se zgodi, da imamo v enem dnevu dve intervenciji, v nedeljo, 17.9.2023, se je pa zgodilo, da smo morali posredovati kar trikrat v enem popoldnevu, kar se zgodi zelo redko.
Prvi poziv smo prejeli ob 13.58, intervencija je potekala na planini Klek na Pokljuki. Prva ekipa se je hitro zbrala na postaji in odpeljali smo se proti Pokljuki. Hkrati smo aktivirali tudi dežurno ekipo GRZS na Letališču Jožeta Pučnika. Šlo je za nenadoma obolelega starejšega občana. Ko smo se peljali skozi Bled proti Gorjam, je vodja intervencije dobil še en klic iz Regijskega centra za obveščanje. Še ena intervencija. Tokrat na območju med Lipanskimi vratci in Debelo pečjo. Šlo naj bi za gospoda z bolečino v prsih. Takoj smo vzpostavili zvezo s svojci ponesrečenca. Usmerjeno sem povprašal po simptomih in znakih pri gospodu in vse je kazalo na resno stanje, zato sva se s Tonijem dogovorila, da se ekipa na helikopterju takoj preusmeri najprej pod Debelo peč, mi se pa z avtom podamo na planino Klek. Hkrati je bil na poti tudi naš drugi avto z ekipo. Dežurna ekipa na helikopterju je prispela nad mesto obolelega pod Debelo pečjo, nekaj časa so locirali natančneje, nato pa spustili ekipo za oskrbo ponesrečenega. Mi smo ta čas že prispeli na planino Klek, hkrati z nami pa tudi ekipa HNMP Brnik, ki je bila tudi aktivirana. Skupaj smo pregledali in oskrbeli gospoda na planini, ekipa HNMP ga je pa s helikopterjem Slovenske vojske odpeljala v SB Jesenice. Med tem smo opazovali oblake v smeri Debele peči. “Nekam hitro se vse skupaj vleče skupaj in navzdol” smo si govorili. In naš strah se je izkazal za upravičenega – s helikopterja dežurne ekipe so sporočili, da se zaradi vremenskih razmer helikopter Slovenske vojske vrača na Pokljuko, kjer bo pristal. Ekipa z zdravnikom je ostala na tleh s ponesrečenim. Takoj smo se podali z avtom proti Blejski koči, naša druga ekipa je bila pa že prej na poti tja. Po nekaj časa smo prispeli do Blejske koče in od tam hitro nadaljevali pot klasično peš v smer proti Debeli peči. Ujeli smo našo drugo ekipo pred nami in skupaj nato prispeli do ponesrečenega in dežurne ekipe s helikopterja. Tam smo nato skupaj nadaljevali pot dovolj navzdol pod bazo oblakov. Z dežurnim zdravnikom letalcem sva izmenjala informacije, stanje pri obolelem je bilo resno ampak stabilno. Spustili smo se dovolj navzdol in poklicali helikopter, ki je dvignil ekipo in ponesrečenca ter nato odpeljal v UKC Ljubljana. Mi smo se nato vrnili proti Blejski koči in nato v dolino nazaj na postajo v Lesce. Med potjo smo razmišljali, kako hitro se vreme lahko spremeni in da nič ne pomeni, če je doma sonce in toplo, v gorah je hitro lahko oblačno in vetrovno.
Zaključek intervencije na planini Klek z ekipo HNMP BrnikPrenos ponesrečenega pod bazo oblakov pod Debelo pečjo
V bazo smo prišli okoli 17.30, ravno začeli raztovarjati opremo, ko je ponovno zazvonila telefonska številka ReCO. Že tretja intervencija. Na Goški ravni na Jelovici se je poškodovala mlajša ženska. Hitro smo v obstoječi ekipi odhiteli na mesto nesreče. Med vožnjo sem bil ponovno v stiku s svojcem ponesrečenke, poškodoval naj bi jo hlod. Na planino smo prišli relativno hitro in odhiteli do ponesrečenke in hkrati aktivirali tudi dežurno ekipo na helikopterju. V času do prihoda, smo jo na kraju oskrbeli in pripravili na transport. Nato smo oskrbo zaključili skupaj z zdravnikom letalcem in nato prepeljali z dežurno ekipo s helikopterjem v SB Jesenice.
Dvig ponesrečenke na Goški ravni
Po vrnitvi nazaj na postajo je seveda sledila obvezna analiza današnjega dogajanja. Tako kot vedno, smo se tudi danes kar nekaj naučili in se trudili dobro delati. Popoldne je bilo zahtevno, a uspešno. Domov smo se vrnili zvečer že v temi, pripravljeni na počitek pred začetkom novega tedna.