KAKO POSLATI SVOJO LOKACIJO GORSKIM REŠEVALCEM?

V hribih nesreča ne počiva in hitro se lahko zgodi, da potrebujemo pomoč. Takrat ne oklevajmo in pokličimo 112. Če nismo prepričani o svoji lokaciji ali ne znamo natančno opredeliti, kje se nahajamo, je lahko odločilnega pomena, da znamo določiti svojo lokacijo in s tem koordinate, ter te podatke znamo posredovati naprej do intervencijskih služb.

Potrebujemo pametni telefon in aplikacijo, ki ima funkcionalnost zemljevida (npr. Google Maps). V aplikaciji se postavimo na svojo lokacijo, centriramo in čimbolj približamo (da zmanjšamo možnsot napake). Potem s prstom pridržimo na svoji lokaciji, da se pojavi točka. Ta točka označuje našo lokacijo. V opisu lokacije se nam potem izpišejo tudi koordinate naše lokacije. Med možnostmi se nam prikaže možnsot deljenja lokacije. Izberemo to možnost in pošljemo svojo lokacijo s koordinatami na številko 112 prek sporočila SMS.

Približamo in centriramo svojo lokacijo
S prstom pridržimo na mesto svoje lokacije, da se pojavi točka
V opisu lokacije – točke se nam izpišejo koordinate. Lokacijo s koordinatami posredujemo prek SMS na 112

Z APLIKACIJO LOCUS MAP NA REŠEVANJE

V društvu GRS Radovljica se zadnja leta pri navigaciji in iskanju zanašamo na aplikacijo Locus Map. Za letošnje leto smo prek društva pridobili licence za naše člane, tako, da imamo na voljo funkcionalno aplikacijo, s katero se tudi seznanjamo na vsakoletnih usposabljanjih iz letne tehnike reševanja.

Pri našem delu je pomembno, da znamo uporabljati aplikacije za vnašanje koordinat in da imamo na voljo različne načine vnašanja koordinat. Tako nam je olajšano iskanje ponesrečencev na večjem območju, kjer lokacije ni moč takoj določiti.

Prikazni zaslon aplikacije Locus Map

V juniju letos smo aplikacijo uporabili tudi v okviru večje skupne letne vaje. Šlo je za simulacije prave intervencije, kjer smo morali z aplikacijo Locus Map določiti lokacijo ponesrečencev in jih potem s pomočjo aplikacije tudi locirati. Vajo smo uspešno izvedli.

Vnašanje, preverjanje koordinat med vajo in lociranje ponesrečencev

KAKO DOLOČITI SVOJE KOORDINATE?

Preberite si kako v naši objavi : https://www.grs-radovljica.si/izobrazevanja-in-usposabljanja/kako-poslati-svojo-lokacijo-gorskim-resevalcem/

Enostavno v poljubni aplikaciji, ki prikazuje našo lokacijo na našem telefonu približamo in pridržimo s pritiskom prsta, da označimo svojo lokacijo. S tem imamo lokacijo označeno in koordinate se nam lahko prikažejo. Izberemo možnost pošiljanja in pošljemo SMS na številko 112 s svojo lokacijo oziroma svojimi koordinatami.

TUDI LETOS DOBRO PRIPRAVLJENI NA IZZIVE SEZONE

V društvu GRS Radovljica smo tako, kot smo navajeni skozi leta našega dela, tudi letos pred začetkom poletne sezone izvedli vsa temeljna usposabljanja v okviru društva, da člani obnovimo in izboljšamo ter vzdržujemo nivo znanja iz različnih veščin reševanja.

Letošnje leto je prišlo na vrsto tudi usposabljanje in preverjanje znanja in veščin iz nudenje prve pomoči in nujne medicinske pomoči za namen licenciranja gorskih reševalcev. 23. in 30. maja smo v dveh delih izvedli najprej praktično delo v skupinah na več točkah, kjer smo zdravstveni delavci skupaj s kolegi reševalci obnavljali in izpopolnjevali znanje in veščine prve pomoči. V drugem delu smo pa izvedli še pisno preverjanje znanja. Veseli smo lahko, da je usposobljenost naših gorskih reševalcev iz prve pomoči na visoki ravni.

Pod budnim očesom naših zdravnikov
Tudi z medicinsko opremo znamo

V maju in potem v juniju smo izvedli tudi temeljna usposabljanja iz letne reševalne tehnike. Najprej smo sredi maja izvedli usposabljanje iz alpinistične tehnike. V juniju je sledila vaja iz tipizirane tehnike, novih tehnik izdelovanja sidrišč, postavljanja vrvne ograje in gibanja po njej ter reševanja padalca z drevesa. Za konec smo pa letos izvedli še večjo vajo, ki je zajela vse, kar smo do tedaj obnovili in osvojili. 

Na drevo do padalca
Analiza po končani vaji

13.6. smo se zbrali v Završnici na parkirišču. Tam se je vaja zares začela tako kot vsaka prava intervencija. Prejeli smo poziv za reševanje na vrhu grebena Peči. Najprej smo z dronom poskušali locirati ponesrečence in določiti, koliko jih sploh je. Nato smo prejeli koordinate in jih vnesli v program Locus Maps, in sledili do lokacije ponesrečencev, ki sta bila na zahtevnejšem strmem skalnatem terenu na vrhu Gosjaka. Pripravili smo vrvno ograjo in se povzpeli do ponesrečencev. Tam smo jih skupaj z medicinsko ekipo oskrbeli in pripravili za transport v dolino. Enega od njih smo imobilizirali in pripravili v nosilih Tyromont za transport, drugi del ekipe je pripravil sidrišča za spust po skalnatem terenu. Sledil je zahtevnejši spust čez skale, pri spustu smo pomagali tudi z reševalcem spremljevalcem. Potem smo klasično poneserečenca prepeljali v dolino Završnice, kjer je sledila analiza opravljene vaje. Strinjali smo se, da je taka simulacija prave intervencije zagotovo dobrodošla za vsakoletna usposbaljanja in obnovitev znanja, s tem pa navsezadnje preverjamo tudi sami sebe, kako reagiramo v čimbolj realnih situacijah.

Na vrhu Gosjaka
Spust po skali

V pomladnih mesecih smo opravili tudi vajo v jami pod Babjim zobom in vajo reševanja z žičnic na Straži.

Spust v Završnico
Vaja na Straži

SODELOVANJE S TURISTIČNIM DRUŠTVOM GORJE

V Društvu GRS Radovljica že vrsto let zelo uspešno in zgledno sodelujemo z lokalnimi organizacijami in društvi s področja našega delovanja. Eden izmed naših močnejših podpornikov je zagotovo tudi Turistično društvo Gorje.

Vsako leto imamo več intervencij na področju občine Gorje in torej na področju, kjer deluje tudi TD Gorje. Znamenitosti, kot je soteska Vintgar, so vsako leto zelo obiskane in posledično se zgodi tudi več intervencij na tem območju. Tako kot vedno, člani GRS Radovljica takoj priskočimo na pomoč takrat in tam, kjer je to potrebno.

TD Gorje se iskreno zavhaljujemo za sodelovanje in tudi vso finančno podporo, brez katere naše društvo ne bi bilo tako uspešno in dobro opremljeno, kot smo sedaj.