TURNOSMUČARSKI IZLET OB 60-LETNICI DRUŠTVA

Društvo Gorske reševalne službe v letošnjem letu praznuje okroglih 60 let od ustanovitve. V sklopu priprav na jubilej in z željo po aktivnem druženju članov društva je že lansko jesen zacvetela ideja za skupni turnosmučarski izlet v letošnji zimi. Nejc in Dominik sta zagrizla v samo organizacijo izleta in kaj hitro se je izoblikoval načrt. Odločitev je padla in pozimi bi se odpravili na turnosmučarski izlet v Italijo na Južno Tirolsko. Vseh 17 mest, ki smo jih še dobili na voljo v koči, je pošlo zelo hitro.

Prišla je zima, prišlo je novo leto, januar in februar sta priletela in odletela ter kot bi mignil, je bil tu marec in naš odhod na izlet. V četrtek, 7. marca, smo se zjutraj ob 6. uri zbrali pred postajo društva v Lescah in naložili opremo v dva kombija ter avto in se odpravili dogodivščini in druženju naproti. Po nekajurni vožnji z nekaj vmesnimi postanki smo končno zavili proti dolini Martell (val Martello) v Nacionalnem parku Stelvio. Po dolini smo se povzpeli do konca ceste do parkirišča in se od tam s smučmi podali do našega cilja – koča Martellerhütte na višini 2610m. Od parkirišča do koče smo najprej naredili dobrih 5km in okoli 500m višinske razlike. Že prvi dan izleta je bil naravnost čudovit – v odličnem sončnem vremenu smo prišli do našega izhodišča za prihodnje dni. Razmere so bile krasne, v tednu prej je padlo dovolj snega, da smo verjeli, da bo smučarija lahko izvrstna. Proti večeru smo se namestili po sobah in pričakali odlično večerjo, ob druženju pa smo komaj čakali na naslednji dan in prvo pravo turo proti tritisočakom.

V petek, 8. marca, smo zgodaj vstali, ob 6. uri že zajtrkovali in se okoli 7. ure že odpravili na turo. Za cilj smo si izbrali vrh Cevedale na višini 3769m. Začeli smo pri koči in se vzpenjali najprej proti ledeniku in nato nabirali kilometre po ledeniku v lepem sončnem vremenu. Vmes nas je pozdravil tudi veter in nekaj oblakov ter meglic. Pred vrhom nas je čakal še strmejši vzpon na greben in nato še malo do samega vrha, od koder smo lahko samo uživali v pogledih naokoli. Iz oblakov so štrleli samo vrhovi nad 3000m višine. Z navdušenjem smo se nato podali navzdol. Sneg je bil vrhunski, mehak in suh, smučanje z grebena čudovito. Sledil je spust po ledeniku navzdol proti koči, ki smo ga opravili precej hitreje kot dopoldne sam vzpon po dolgem ledeniku. Po približno 6 urah smo se vrnili na izhodišče h koči. Za nami je bila lepa tura, uživali smo v skoraj vsakem trenutku. Popoldne in zvečer smo spet lahko preživeli v topli koči v družbi ob pogovorih in igrah s kartami.

V soboto, 9. marca, smo se pa zbudili v oblačno in vetrovno jutro. Po zajtrku smo se odločili, da poskusimo s turo v smeri zgornjega ledenika, ki pripelje pod enega od grebenov vrhov Cevedale. Čez noč je veter napihal kar večjo količino snega, poleg tega ga je tudi ponoči nekaj zapadlo. Na bolj strmih predelih in ob slabi vidljivosti smo iskali varne poti in se po nekaj poskusih odločili, da povsem obrnemo in spremenimo smer ture. Šli smo proti drugem ledeniku in nato proti vrhu Marmotta. Nekajkrat je Sonce vseeno pogledalo izven močne zavese oblakov, kamor smo se naposled zapodili s smučmi, da bi prišli pod vrh. Ob slabi vidljivosti in vetru smo prišli pod greben vrha Marmotta. Od tam je nekaj članov prečilo na greben in do vrha, ostali smo pa odsmučali po ledeniku navzdol proti koči. Kljub slabšim razmeram je bila smučarija vseeno zelo dobra in smo lahko spet uživali. Tudi ta dan smo bili na smučah dobrih 6 ur. Popoldne in zvečer smo pa spet lahko preživeli v dobri medsebojni družbi. V pogovorih smo obujali tudi spomine na zanimive dosedanje intervencije in zanimive pripetljaje, ki so se nam zgodili v letih, odkar smo aktivni člani društva.

Ob slabi napovedi za nedeljo, 10. marca, smo se odločili, da se dopoldne že vrnemo proti dolini. Po zajtrku smo se pripravili na odhod. Seveda nismo mogli oditi brez obvezne skupinske fotografije pri koči, nato smo se pa počasi odpravili proti dolini. Čez noč je zapadlo nekaj novega snega, ki je tekom dopoldneva še vedno padal. Varno smo se spustili v dolino do avtomobilov in se zadovoljni odpravili proti domu. Da pa nismo prišli lačni domov, smo se na poti ustavili še na kosilu.

Na izletu smo uživali Nejc, Dominik, Grega, Franci, Nina, Nik, Grega, Ota, Grega, Ivana, Maja, Ožbej, Aljaž, Bine, Jure, Miha in Jernej. S takimi izleti lahko spoznamo, kako zelo pomembno je stkati in vzdrževati tesne vezi in dobre odnose med seboj, še posebej, ker je gorsko reševanje zahtevno, fizično in psihično. Zato je pomembno, da gojimo dobre odnose med seboj, da uživamo v skupni družbi in tako lažje in boljše delujemo kot ekipa takrat, ko je to res potrebno. Predvsem pa, da smo tudi v prostem času res dobra druščina.

Hvala organizotorjema za idejo in izvedbo ter društvu za podporo pri organizaciji izleta, na katerem smo vsi uživali. 

Ob letošnji 60-letnici Društva GRS Radovljica bomo izvedli tudi nekaj dogodkov, zato vas vse lepo vabimo, da spremljate našo spletno stran in naše družabne kanale za informacije od prihajajočih dogodkih. 

Zapisal : Jernej Dolar

ZIMSKA VAJA VARNEGA DELA S HELIKOPTERJEM 29.2.2024

V četrtek, 29. februarja, smo člani GRS Radovljica izvedli zimsko vajo varnega dela s helikopterjem. Zbrali smo se ob 15. uri v dolini Završnice in tam počakali na helikopter LPE, s katerim smo ta dan delali. Najprej smo po protokolu ponovili teoretične osnove varnega dela s helikopterjem in se pripravili na vstopanje in izstopanje z derezami in cepinom. Nato je šlo zares. Najprej smo vadili vstopanje in izstopanje na mestu, kasneje pa nas je v ekipah helikopter prepeljal višje proti Zelenici pri Domu pri izviru Završnice, kjer smo izstopili in se pripravlili potem za ponovni vstop in prevoz v dolino.

Po koncu vaje je sledila obvezna analiza opravljena dela. Vaja je bila zelo dobrodošla, predvsem, da iz prve roke poskusimo in vadimo vstopanje in izstopanje v zimskih razmerah in z zimsko opremo. Hvala zvezi in Letalski policijski enoti za organizacijo in sodelovanje na vaji.

Spremstvo na dogodku Zveze paraplegikov Slovenije

V sredo, 20.9.2023, je potekal lep dogodek v organizaciji Zveze paraplegikov Slovenije in s sodelovanjem Slovenske vojske. Vesel in hvaležen sem bil vabila predstavnice ZPS za sodelovanje na tem dogodku kot zdravnik in gorski reševalec. Zveza paraplegikov Slovenije vsako leto organizira dogodek za svoje nove člane. Letos so za člane Zveze pripravili polet s helikopterjem Slovenske vojske. Vzlet in pristanek je potekal na območju Vojašnice Bohinjska Bela. Na dogodku nas je bilo blizu 50, vsak izmed udeleženih članov Zveze je imel tudi vsaj enega spremljevalca. Prav vsi so prišli na vrsto za polet s helikopterjem in si pobliže ogledati naše Julijske Alpe v vsej mogočni lepoti. Na žalost smo imeli malce smole z vremenom in se je Triglav s Kredarico skril v goste oblake, zato so poleti potekali malenkost nižje, bilo je pa vseeno še vedno zelo slikovito in lepo. Sam sem bil udeležen kot zdravnik spremljevalec na helikopterju. Za paraplegike na invalidskih vozičkih smo najprej morali še poskrbeti in jih dvigniti v sam helikopter in nato na koncu tudi ven iz njega. Pri tem so nam pomagali tudi vojaki iz Vojašnice na Bohinjski Beli. Naredili smo štiri polete okoli vrhov pod in okoli Triglava. Na koncu smo še zaokrožili nad Bledom in se vrnili nazaj na pristajalni prostor vojašnice. Prav vsi udeleženci so bili na koncu zadovoljni z izkušnjo.

Jernej Dolar, dr. med.