RADOVLJIŠKIH ŠESTDESET

V soboto, 4.5.2024, smo radovljiški gorski reševalci organizirali proslavo ob 60. obletnici ustanovitve Društva gorske reševalne službe Radovljica. Zbrali smo se na Linhartovem trgu v Radovljici, kjer smo pripravili stojnice in prikazali svojo opremo, ob tem tudi oba avtomobila in štirkolesnik, brezpilotni letalnik in tudi medicinsko opremo. Ob 16. uri smo začeli uradni program, ki sta ga povezovala naša Ivana in Sašo. Na odru so se zvrstili naš predsednik Toni Smolej, nato predsednik Gorske reševalne zveze Slovenije dr. Gregor Dolinar, potem pa še župani občin, v katerih delujemo – Radovljica, Bled, Gorje in Žirovnica. Za pester kulturni program so poskrbeli otroci OŠ Lesce, moški pevski zbor in duet kitarista in pevke. Po koncu uradnega programa smo pripravili še prikazno vajo reševanja z višin. Iz okna graščine smo napeljali vrvno žičnico do drevesa na trgu in po njej spustili reševalca in ponesrečenca. S tem se je uradni del proslave končal, sledilo je še prijetno druženje  z našimi gosti ob doma pripravljeni hrani. Na voljo smo ponudili tudi zbornik Radovljiških šestdeset. V radovljiški graščini smo odprli tudi razstavo fotografij, ki si jo lahko ogledate še nekaj tednov. 


Po koncu uradnega dela, po prikazni vaji smo prejeli poziv za reševanje v Vintgarju, kamor je ekipa reševalcev takoj odhitela na pomoč. Tam smo oskrbeli nenadno obolelo osebo in jo prenesli do vhoda v sotesko, kjer so jo prevzeli reševalci NMP Bled, ki so ga prepeljali v SB Jesenice za nadaljnje zdravljenje.  Po vrnitvi na Linhartov trg v Radovljico smo po nekaj minutah prejeli še en poziv za reševanje, tokrat pod Ribenško goro pri Ribnem pri Bledu, tam je po strmem pobočju zdrsnila starejša turistka. Gospo smo oskrbeli na kraju in jo vz vrvno tehniko prenesli v dolino, tam smo jo pa predali reševalcem združene ekipe HNMP-GRZS, ki so jo prepeljali v UKC Ljubljana za nadaljnje zdravljenje.

RADOVLJIŠKIH ŠESTDESET

Naše društvo letos praznuje 60 let od ustanovitve.

V sklopu praznovanj smo letos že izvedli turnosmučarski izlet na Južno Tirolsko in obisk izobraževalnega reševalnega centra na Bavarskem. V maju sledi še prikazna vaja helikopterskega reševanja v Begunjah 11.5. in v sredo, 15.5., strokovni posvet o helikopterskem reševanju, ki se bo odvil na Občini Radovljica.

Glavni dogodek praznovanja se bo odvil naslednjo soboto, 4. maja 2024. Vljudno vabljeni na Linhartov trg v Radovljico, kjer se bo ob 16. uri začela osrednja slovesnot praznovanja 60-letnice. Nagovorili nas bodo predsednik društva Toni Smolej, predsednik GRZS dr. Gregor Dolinar in župani občin Radovljica, Bled, Gorje in Žirovnica. Na trgu bomo predstavili naše delovanje in našo opremo. Na voljo vam bo tudi nakup zbornika Radovljiških šestdeset. Skupaj bomo priča tudi kulturnim točkam in nato še prikazni vaji reševanja z višin.

V Radovljiški graščini bomo svečano odprli tudi razstavo fotografij našega društva.

Torej v soboto, 4.5.2024, ob 16. uri vsi prav lepo vabljeni na Linhartov trg v Radovljico!

Vaja Babji zob 2024

V soboto, 20.4.2024, smo člani GRS Radovljica skupaj s Civilno zaščito Bled in Društvom za razsikovanje jam Bled izvedli skupno vajo Babji zob 2024.

Zbor in priprava
Na poti do vhoda v jamo

Po scenariju je prišlo do nesreče in poškodb pri dveh jamarjih v jami pod Babjim zobom. Poziv smo prejeli gorski reševalci GRS Radovljica in reševalci DRJ Bled. Zbrali smo se na zbornem mestu na Bledu in skupaj krenili v smer Kupljenika in nato zavili s ceste na gozdno cesto do izhodišča za jamo pod Babjim zobom. Od tam smo nekaj opreme prepeljali višje s štirikolesnikom, nato pa peš na naših hrbtih do vstopa v samo jamo. Tam smo oblikovali ekipo za vstop v jamo, ki smo jo sestavljali medicinci in dva reševalca, z nami so šli pa tudi reševalci iz jam. Skupaj smo v temi jame prispeli do ponesrečencev in jih na kraju oskrbeli ter huje poškodovano jamarko pripravili za transport z zajemalnimi in klasičnimi nosili. Nato je sledil iznos iz jame do površja, kjer smo jo nato gorski reševalci z vrvno tehniko spustili od vstopa jame do nižje ležeče poti. Od tam smo nato klasično nadaljevali po poti v dolino.

Krenili v temo
Oskrba huje poškodovane jamarke
Iznos iz jame
Spust po pobočju z vrvno tehniko
Klasičen transport v dolino

CZ Bled in DRJ Bled se zahvaljujemo za sodelovanje na skupni vaji. Veseli smo, da smo lahko redno del podobnih vaj z ostalimi službami zaščite in reševanja v naši okolici. Ponovno smo pobliže spoznali, kako delujejo tudi reševalci iz jam ter tudi mi njim pokazali našo opremo in tehniko reševanja.

Slike : Aljaž Žnidaršič, Bine Mekina

Besedilo : Jernej Dolar

DELOVNI OBISK V BAD TÖLZU

Učni center Bad Tölz

Člani Društva GRS Radovljica smo se (tudi v sklopu praznovanja 60. obletnice društva) v četrtek, 4. aprila 2024, udeležili delovnega obiska v bavarskem Bad Tölzu. Na obisku so se nam pridružili tudi župan občine Radovljica, direktorica občinske uprave občine Radovljica in upravnik Letališča Lesce. Na pot smo se odpravili v dveh skupinah. Prva skupina je skupaj z upravnikom letališča, županom in direktorico občinske uprave odšla bolj zgodaj zjutraj, najprej so se ustavili še v letalski bazi pri Beljaku, nato pa nadaljevali pot do Salzburga in nato naprej v Bad Tölz na Bavarsko. V drugi skupini smo se odpravili pozno dopoldne izpred naše postaje in direktno v Nemčijo. Tam smo se nabrali skupaj in začeli v vodenim ogledom učne baze za letalsko helikoptersko reševanje, reševanje z žičnic, iz gondol, s sedežnic, reševanje iz jam, reševanje iz urbanih okolij, reševanje iz vode. Učni center nam je predstavil podpredsednik Bavarske gorske reševalne službe. Od blizu smo spoznali pogoje dela in usposabljanja v takem učnem centru. Iz prve roke smo izvedeli precej informacij o samem centru, kako se je sploh vse skupaj začenjalo in v katero smer grejo sedaj.

Sama učna baza deluje že od leta 2008. Vsako leto so operativni in odprti za usposabljanja vsaj 300 dni na leto. 60 dni v letu imajo pripravljen tudi bazen z vodo za usposabljanje reševalcev iz vode. V samem hangarju imajo postavljena tudi drevesa za usposabljanje reševanja padalcev z dreves. Postavljene imajo plezalne stene, simulacije ferat in zavarovanih plezalnih in planinskih poti. Možno je tudi usposabljanje reševalcev iz jam, narejeni so tudi simulacijski rovi za tovrstvno usposabljanje. V kompleksu je tudi t.i. hladna soba, v kateri lahko ustvarijo povsem zimske pogoje : meglo, veter in temperature do -25°C. V centru imajo postavljene sedežnico odprtega in zaprtega tipa ter gondolo za usposabljanje reševanja na smučiščih. Glavni del pa predstavljata dva simulatorja helikopterskega reševanja. 

Simulator helikopterja z vitlom
Plezalna stena in zavarovana plezalna pot
V hladni sobi

V centru prek celeta leta opravijo mnogo usposabljanj za domače gorske reševalce iz Bavarske in Nemčije ter tudi mnogo usposabljanj za reševalne organizacije iz tujine, iz cele Evrope. Pri usposabljanjih sodelujejo njihovi lastni inštruktorji poleg inštruktorjev iz organizacij, ki na usposabljanje pridejo.

Drevesa za reševanje padalcev
Gondole, žičnice, sedežnice in helikopter
Jame in rovi

Na koncu obiska smo bili vsi zelo zadovoljni z obiskom, spoznali smo modernejše opremljen učni center in njegovo delovanje. Okrepilo se je naše zavedanje, koliko lahko tovrsten učni center pripomore k ohranjanju in izboljševanju nivoja reševalne dejavnosti tudi pri nas v Sloveniji, zato se je naša skupna želja po uresničitvi in postaviti takega centra pri nas še okrepila. Želimo se skupnega sodelovanja v tej smeri z Občino Radovljica še naprej. Za sodelovanje na izletu se županu, direktorici in upravniku iskreno zahvaljujemo.

Za konec še skupinska slika