Vsi, ki poleti obiskujemo gore smo se kdaj že srečali s kačo, saj so gore in skalnata področja Slovenije njihov naravni habitat. V Sloveniji jih poznamo kar 11 vrst, ki so večinoma nestrupene in nenevarne za človeka, le tri od teh so strupene.
To so navadni gad (Vipera berus), laški gad (Vipera aspis) in modras (Vipera ammodytes), ki jih prepoznamo po:
– kratkem in čokatem telesu, ki pri odraslem osebku medi med 50 in 70 cm,
– vzorcu cikcakaste verige ali prečnih prog,
– navpični zenici,
– značilno za modrasa je, da ima na konici nosu rožiček.
Navadnega gada najdemo večinoma po hribovitem delu Slovenije, Laškega na območju zahodno od Soče, na modrasa pa lahko naletite na toplih in skalnatih predelih skoraj po celi Sloveniji.
Slika 1: Navadni gad (Vipera berus) Foto: Bine Mekina
Slika 2: Laški gad (Vipera aspis)
Slika 3: Modras (Vipera ammodytes) Foto: Bine Mekina
KAJ LAHKO NAREDIMO, V PRIMERU, DA V HRIBIH SREČAMO KAČO?
Če na poti opazimo kačo, jo poskušamo čim manj vznemirjati in jo po varni poti obidemo. Če kače ni možno varno obhoditi in se sama ne umakne, lahko v bližini živali potolčemo po tleh npr. z pohodniško palico, saj bo kača zaznala tresljaje in se umaknila. Nikakor pa v kačo ne drezamo z raznimi predmeti, kot so pohodne palice, veje ali kamni, saj tako obstaja večja verjetnost, da se žival vznemiri in ugrizne. Tega si, še posebej v hribih, nihče ne želi.
KAJ PA ČE SE KLJUB TEMU ZGODI DA NAS KAČA UGRIZNE?
V primeru ugriza kače je zelo pomembno, da si zapomnimo vrsto kače, če vrste ne poznamo pa vsaj njen izgled. Zdravnik na podlagi teh informacij lažje dodelil ustrezno zdravljenje.
Ker je v gorah v primeru klasičnega reševanja transport velikokrat dolgotrajen, je zelo pomembno da čimprej pokličemo na 112.
Rano nato očistimo in sterilno pokrijemo, prizadeti ud pa imobiliziramo. Če je možno naj se rana nahaja nižje od srca. Ker pri ugrizu strupene kače pride do zatekanja, čimprej odstranimo tudi ves nakit na udu.
Iz rane nikakor ne izsesavamo strupa, je ne mažemo s kremami, grejemo ali hladimo.
Poškodovanec naj do prihoda reševalec čim bolj miruje, mi pa smo ves čas ob njemu in ga opazujemo zaradi možnosti poslabšanja zdravstvenega stanja.
KAJ PA STORIMO V PRIMERU DA KAČA UGRIZNE PSA?
Če kača ugrizne psa, postopamo podobno kot pri ljudeh.
Zelo pomembno je, da psa čimprej spravimo h veterinarju. Pes naj čimbolj miruje, če je manjši, ga lahko nesemo v naročju ali nahrbtniku. Če je potrebno sprostimo dihalne poti, na način da iztegnemo jezik in vrat. Rano prav tako kot pri ljudeh očistimo in sterilno pokrijemo ter je ne mažemo s kremami, grejemo ali hladimo in izsesavamo strupa.
Pripravila: Karin Erklavec